Masz wpływ na jakość swojego życia
Czy wiesz, że białe światło nie istnieje? To oko ludzkie takim właśnie widzi mieszaninę światła o różnej długości fali (o różnej barwie, upraszczając), które to fale składają się na pełne widmo światła białego.
Czy wiesz, że postrzeganie barw jest cechą osobniczą (tzn. każdy może barwy postrzegać inaczej)? Mało tego, na postrzeganie barw wpływ ma m.in. wiek, zdrowie, nastrój, doświadczenie i wiedza w posługiwaniu się zmysłem wzroku! Zagadnienie to jest na tyle kompleksowe, że stanowi przedmiot interdyscyplinarnej gałęzi wiedzy znanej jako TEORIA KOLORU.
Czy wiesz, że oko ludzkie dostrzega różnicę w temperaturze (barwie) światła białego dopiero, gdy różnica ta wynosi ok. 300°K? Innymi słowy, zauważymy dopiero różnicę między światłem tradycyjnej żarówki z żarnikiem wolframowym o temperaturze światła 2700°K a żarówką halogenową o temperaturze światła 3000°K.
Jakość światła też stanowi o jakości życia
Tzw. światło niebieskie - szkodliwe, a jednak niezbędne
Czy wiesz, że ta sama wartość wskaźnika CRI (Ra) podawana przez dwóch różnych producentów źródła światła tego samego typu nie gwarantuje, że odwzorowanie barw przedmiotów oświetlanych tymi źródłami będzie identyczne? Wszystko zależy od proporcji fal o poszczególnych długościach, składających się na widmo spektralne danego źródła światła. Jako że wskaźnik CRI (Ra) jest efektem działań matematycznych, tę samą wartość CRI (Ra) można osiągnąć dodając do siebie różne długości fal w różnych proporcjach - podobnie, jak np. liczbę 9 można otrzymać jako sumę zarówno 3+3+3, jak i 3+2+4. Zatem wskaźnik ten, tak chętnie stosowany przez producentów oświetlenia, powinien mieć dla konsumenta jedynie wartość orientacyjną, jako wyznacznik ogólnej dbałości o jakość produktu - na podobieństwo klas produktów: klasa I, klasa II, itd.
Czy wiesz, że zgodnie z przepisami budowlanymi, w gęstej zabudowie w centrum miasta dobowa dawka bezpośrednich promieni słonecznych wpadających do twojego mieszkania może wynosić zaledwie 90 minut? A jeśli twoje lokum to mieszkanie jednopokojowe, światło słoneczne może doń nie docierać w ogóle!
(Vide Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.) Tymczasem już w prawie rzymskim, w II wieku n.e., pojawia się zapis na korzyść właścicieli domów o prawie dostępu do słońca...
Czy wiesz, że najbardziej efektywnym energetycznie źródłem światła jest... świetlik? Nie, nie okno dachowe określane czasem tym mianem, lecz żywy organizm, robaczek zwany świetlikiem. Osiąga on skuteczność 400 lm/W, podczas gdy w warunkach laboratoryjnych człowiekowi udało się osiągnąć skuteczność diody LED na poziomie 303 lm/W. Oznacza to, że świetlik blisko 100% energii użytej do wytworzenia światła emituje w postaci światła właśnie, nie generując przy tym niemal żadnych strat, jak choćby strat w postaci ciepła wydzielanego przy okazji świecenia - efekt ten pozostaje produktem ubocznym bodaj wszystkich elektrycznych źródeł światła, o lampie naftowej nie wspominając.
Nadmiar światła może prowadzić do chorób cywilizacyjnych
Gdyby istniała doskonała czerń, nie można by jej po zobaczyć tak po prostu
Czy wiesz, że do rudymentarnej orientacji w przestrzeni wystarczy natężenie oświetlenia rzędu 0,2 lx? Tyle właśnie wynosi natężenie oświetlenia powierzchni Ziemi nocą, światłem słonecznym odbijanym od powierzchni Księżyca. Tymczasem natężenie oświetlenia ulic wynosi przeciętnie 0,5 lx - podczas gdy do prac biurowych i obsługi komputera przyjęło się, że natężenie oświetlania winno być równe 500 lx. Wydawać by się zatem mogło, że wraz ze wzrostem natężenia oświetlenia wydolność wzrokowa (zdolność dostrzegania coraz mniejszych szczegółów) będzie rosła. Istotnie tak jest, jak dowodzą badania, lecz i tu sprawdza się powiedzenie, że wszystko ma swoje granice: powyżej 10 000 lx wydolność wzrokowa przestaje rosnąć. Innymi słowy, zwiększając ilość światła w pewnym momencie osiągamy maksimum wydolności wzrokowej oka i dalsze zwiększanie natężenia oświetlenia przestaje wpływać na wydolność wzrokową.